מאמרים

הצבעות, למה לא באינטרנט? - חלק 2

זה אולי יכול לספק הסבר מסוים להתמעטות ההולכת וגוברת במספר המצביעים לבחירות בכנסת. זו אינה הסיבה היחידה כמובן, לא נזלזל בדעת הציבור על חברי הכנסת, בשינוי סולם הערכים, וביתר התהליכים הסוציולוגיים הפוקדים את החברה הישראלית. אך חלק מכך, ללא ספק, כרוך בתהליך ההצבעה, שכבר ממש אינו מתאים להרגלים הנוכחיים שלנו.

המלצותינו למנהלת ההצבעות לכנסת: קניית דומיין. קניית דומיין תאפשר למצביע להקיש, בדיוק כמו שהוא רגיל, מילת חיפוש, שתשלח אותו הישר אל אתר ההצבעה. באתר ההצבעה יחכה לו מעין דף נחיתה, דף נחיתה שהוא איננו פרסומי, ומצריך הזדהות באמצעות קוד אישי, תעודת זהות וכו'. כך יוכל המצביע להצביע בדיוק כמו שהוא מנהל את יתר העניינים בחייו, החל מפתיחת חשבון בנק, השקעה בבורסה וקניית נעלי ריקוד. כי ככה המצביע רגיל.

נשמע מופרך אולי, נשמע "לא רציני". ואולי תהיה כאן פירצה לרמאויות כאלו ואחרות. עם כל זה, יש סיכוי שנקבל תוצאות מהימנות יותר של מערכת הבחירות. בבחירות האחרונות לכנסת השבע עשרה, הצביעו כ 60 אחוזים מכלל האוכלוסיה. מאז עברו כמה שנים, מי יודע מה יהיה אחוז המצביעים בבחירות הבאות. אך לבטח, כנסת המבוססת אחוזים נמוכים יותר מאלו, היא לא בדיוק כנסת מייצגת. אז אולי קצת חדשנות, אף אם היא גובלת בהרמת גבה וב"מהירות" ההצבעה, תוכל לשנות משהו. ובכל מקרה, למה לא לנסות?

חזרה לחלק ראשון